Pre lepšie fungovanie webu používame súbory “cookies”.
Prírodné pamiatky a rezervácie
Na území Mestkských lesov Nová Baňa sa nachádza množstvo významných prírodných pamiatok a rezervácií.
Bujakov vrch
Na území mestských lesov sa nachádza prírodná rezervácia Bujakov vrch a to na hranici katastrálnych území, Veľkej Lehoty a Novej Bane, asi v polovici medzi vrchom Vojšín a Sedlovou skalou, s rozlohou 1,26 ha. Predmetom ochrany je jeden z najsevernejších výskytov Ponikleca veľkokvetého / Pulsatilla grandis / v stredoslovenskom regióne. Bujakov vrch je zaradený v štvrtom stupni ochrany.
Starohutský vodopád
Národná prírodná pamiatka vyhlásená na ochranu vodopádu, patriaceho medzi najnižšie položené na Slovensku a najmohutnejšie v stredoslovenských neovulkanitoch , s výrazným vedecko - výskumným náučným a krajinársko - estetickým významom. Výška vodopádu je 5 m. Územie vodopádu je zaradené do 5 stupňa ochrany.
Sekvojovce na Salašisku
Chránené stromy /CHS/ vyhlásené na ochranu skupiny piatich sekvojovcov mamutích /Seguoiadendron giganteum/ Ochranným pásmom je územie okolo CHS v plošnom priemete jeho koruny, najmenej 10m od kmeňa stromu a platí tu druhý stupeň ochrany.
Štamproch, Háj, Havrania a Červená skala
Sú lokality viazané na ryolitový masív Hája s výškou 712,5m.n.m. Ostrý hrebeň ťahajúci sa od vrcholovej kóty Hája na juh k Havranej skale , ponúka morfologicky zaujímavé útvary, napr. rozsiahle prirodzené skalné odkryvy ryolitu, či svahové sute pozorovateľné aj z doliny Hrona. Z Havranej skaly s výškou kamenného zrázu 30-40 m možno obdivovať meandre Hrona v okolí Brehov a Tekovskej Breznice. Červená skala sa nachádza od Havranej neďaleko západným smerom, poskytuje odlišný pohľad na okolitú krajinu.